

5KDH
"Feniks"
im.ppor. cc. Waldemara Mariusza Szwieca "Robota"
Hufiec ZHP Końskie








Umundurowanie męskie.
Po lewej pojawiają się kolejne części umundurowania męskiego, jakie obowiązuje w naszej drużynie. Jeśli więc jesteś zainteresowany kupnem munduru to zapisz sobie wszystko co widzisz na zdjęciach.




Umundurowanie żeńskie.
Po lewej pojawiają się kolejne części umundurowania żeńskiego, jakie obowiązuje w naszej drużynie. Jeśli więc jesteś zainteresowana kupnem munduru to zapisz sobie wszystko co widzisz na zdjęciach.
Czy warto zapisać swoje dziecko do harcerstwa?
Jeśli masz syna albo córkę w wieku szkolnym, z pewnością zrobiłabyś wszystko, by wypełnić jego/jej czas najlepiej, jak to tylko możliwe. Ale nie chodzi tylko o to, żeby był to czas spędzony na zabawach, grach i „bumelowaniu”. Jako rodzic chciałabyś, co oczywiste, żeby rozrywka była czymś podparta, dzięki czemu twoja pociecha oprócz relaksu i przyjemności, czerpałaby z życia również bardzo ważne dla niej w tym wieku wzorce.
Idealnym rozwiązaniem jest zapisanie dziecka do jakieś grupy, gdzie pozna nowych przyjaciół i będzie miało zorganizowany czas. Pamiętaj jednak, że kursy i zajęcia dodatkowe to tylko półśrodek. Dzieciom taki sposób spędzania czasu po szkole, niestety, kojarzy się z obowiązkiem – najczęściej przykrym, z którego najchętniej by się wymigały. Jasne, że w szkole językowej, na lekcjach tańca czy na basenie twój maluch przebywa wśród rówieśników, rozmawia z nimi i jeszcze rozwija swoje umiejętności, jednak dla niego wciąż jest to jak druga szkoła.
Dlatego jeśli szukasz dla dziecka rozrywki, nauki, miejsca, gdzie pozna przyjaciół – pomyśl o zapisaniu go do harcerstwa. Harcerze – najczęściej z niewiedzy – postrzegani są jako zwyczajnie nudna, karna organizacja młodzieżowa, która najprościej rzecz ujmując, bawi się w takie małoletnie wojsko. Tak naprawdę jednak trudno szukać byłego bądź obecnego harcerza, który nie miałby z tym ugrupowaniem chociażby jednego miłego wspomnienia. Nawet jeśli na obozach młodzi muszą w mundurze stawiać się na apelu, jest to po prostu echo historii, z której harcerstwo czerpie i na bazie której wyrosło.
Harcerstwo dla twojego dziecka będzie idealne z wielu względów. Przede wszystkim pozna w nim ludzi, z którymi przyjaźń może kontynuować nawet do końca życia. W środowisku harcerzy wiele jest związków partnerskich, a nawet małżeństw. Wspólne zbiórki, rajdy, biwaki, zimowiska czy obozowanie zbliżają – zwłaszcza gdy jedzie się gdzieś głównie w celach towarzyskich, jak to najczęściej bywa w przypadku młodych osób. Przyjaźnie zawiązane w okresie dorastania często nie umierają, bo w dzisiejszych czasach utrzymanie kontaktu nie jest problemem. Są telefony komórkowe, jest Internet. I wciąż działa tradycyjna poczta. Mamy to szczęście, że wystarczy jeden SMS, by stara przyjaźń nigdy nie wygasła.
Kolejnym plusem harcerstwa jest samodzielność, tak ważna dla dorastającego dziecka. Docenisz to, jeśli twoja pociecha jest bardzo mocno związana z tobą albo ze swoim tatą. Córeczka płakała za każdym razem, gdy zostawiałaś ją w przedszkolu? Synek nie wyobraża sobie, żebyś go nie odprowadziła do szkoły, a potem po niego przyszła? Odnosisz wrażenie, że twoje dziecko najchętniej siedziałoby w domu i nie puszczało się maminej spódnicy? Uważaj, byś nie przegapiła momentu, kiedy ten młody człowiek naprawdę powinien zacząć być samodzielny. Gdy prześpisz ten czas, potem będzie ci tylko trudniej sprawić, żeby stanął na własnych nogach.
Dzięki harcerstwu, twoja córka lub syn zaczną być samodzielni, bo będą musieli zadbać sami o siebie, na rajdzie zrobić sobie śniadanie, ubrać się stosownie do pogody. Samodzielność nabyta w wieku dojrzewania jest nie do podważenia. I jeśli dziecko samo nie potrafi stać się niezależne, harcerstwo bardzo mu w tym pomoże.
Karność, ofiarność, uczciwość, posłuszeństwo – naprawdę ze świecą można szukać innej organizacji, gdzie twoje dziecko nabędzie aż tyle istotnych cech. Ale nie tylko o naukę i dyscyplinę tutaj chodzi. Pamiętaj – i niech harcerstwo właśnie z tym kojarzy ci się przede wszystkim – że w tej organizacji twoje dziecko będzie miało masę przygód, które potem zamienią się w przepiękne wspomnienia nie do starcia. To, co początkowo może budzić w nim lęk (pająk w namiocie, zupa jedzona z menażki, chrzest obozowy czy przedzieranie się przez las), potem będzie przywoływać uśmiech – często nawet po wielu, wielu latach.
Zanim zdecydujesz się wysłać dziecko do harcerstwa, upewnij się, że w szkole, do której chodzi maluch, działa drużyna harcerska. Drużyny zawsze przeprowadzają nabory na początku roku szkolnego i warto udać się na zbiórkę. Można również pójść do miejscowego hufca i tam znaleźć drużynę dla twojej pociechy. Najbardziej sprawdzonym sposobem jest wstąpienie do harcerstwa dzięki bliskiej osobie – koledze bądź koleżance twojego dziecka. Dzięki temu nie będzie czuło się samotne i trafi do drużyny, w której poczuje się dobrze. A może zapisze się do druhów z przyjaciółką lub przyjacielem? Przecież „w grupie nawet bać się raźniej”.
Jak podaje Wikipedia, harcerstwo to polski ruch społeczny i wychowawczy dzieci i młodzieży wzorowany (w momencie powstania) na skautingu brytyjskim, oparty o służbę, samodoskonalenie (pracę nad sobą) i braterstwo. Zasady postępowania harcerza wyznacza Przyrzeczenie Harcerskie i Prawo Harcerskie. Zasady postępowania zucha wyznacza Obietnica Zucha i Prawo Zucha. Obecnie ze względu na różnorodność skautingu na świecie i harcerstwa w Polsce harcerstwo jest polską nazwą skautingu.
W naszym kraju funkcjonują trzy główne ugrupowania harcerskie – Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. Te trzy ugrupowania nieco różnią się od siebie założeniami i podążają swoimi ścieżkami. Jednak wszystkie wyrosły na bazie tradycyjnego harcerstwa i wstępując do nich, gwarantują garść niesamowitych przygód.
Ewa Podsiadły
http://www.papilot.pl/dziecko/6212/Czy-warto-zapisac-dziecko-do-harcerstwa/8.html